Povídání


O „křížovém“ licitovaném mariáši pro zájemce z ČR i na Slovensku


Hra „křížový mariáš“, tzv. čtyřka má nepochybně prvenství v rodině mariášů, neboť jeho počátky lze vysledovat již v 17. století v Německu ve hře „šestašedesát“. Dle mých informací (The Internacional Playing-card Society London a též Spielkartenmuseum Altenburg, Německo) je dnešní forma mariáše českou variantou hry „šestašedesát“. Není však důležité, co bylo dříve, i když je dost zajímavé , jak se tato hra vyvíjela.

Hráčů „křížového“ mariáše je v českých zemích značné množství. Bohužel pojetí hry (pravidla) je velmi různorodé, krajové, což velmi znesnadňuje unifikaci regulí, a to velmi znesnadňuje konání skutečně celostátního mistrovství či poháru v budoucnu; navíc je zde také jistý zájem slovenských hráčů.

Východiskem z tohoto bludného kruhu by mohl být „křížový mariáš licitovaný“, který se již tu a tam (Mariánské Lázně, Cheb, Sokolov, Kladno, Kozolupy a snad i jinde) provozuje již několik let. Ježto jeho rozšíření není zřejmě dosud masové, nabízí se tu vzácná příležitost pokusit se v počátcích rozvoje této hry o sjednocení pravidel.

Coby letitý mariášník, a hlavně „čtyřkař“ neváhám tvrdit, že licitovaná čtyřka znamená mocný kvalitativní posun v mariáši a já ji velmi doporučuji všem zapáleným hráčům.


Dle mého soudu jsou její přednosti či výhody tyto:

  1. rychlý spád

  2. hrají všichni hráči, 100% vytíženost, všechny karty jsou ve hře.

  3. Není žádný talon – odpadá spekulace s ním

  4. Naprosto stejné herní podmínky a šance pro všechny

  5. Možnost hrát dvě sedmy


Poslední variantu jsem navrhoval hrát ve voleném (a normálním křížovém) už před lety, není to přece nic tak nemožného. Nesetkal jsem se však s pochopením. Ve čtyřce je hra 2x7 a 2x7+100 docela vítaným zpestřením. Ponejvíce se hraje se spoluhráčem, málokdy „sám“, ale pozor! Právě spoluhráč může mít několik trumfů i pomocných a to je potom hodně tvrdý oříšek hru vyhrát a vyhnout se tak sebevraždě, avšak risk je zisk, tak jako vždy. Ostatně četnost her 2x7 zde není tak velká…


Ještě krátce o hře samé: (hrajeme dvacetihaléřový mariáš)

  • zrušili jsme pravidlo „trhák povinnost „flek“, neboť to byly jalové hry

  • zachovali jsme pravidlo: čtyřka pohromadě „hlásí sto“ a to i při hře 2x7

důvod: volící hráč ji nevolí přece pro nic za nic

  • betl se vykládá hned po prvním zdvihu a může se radit

důvod: při osmi kartách a vyložením až po vynesení do druhého zdvihu, navíc potichu má betlující hráč neúměrně velkou šanci vyhrát a pak to není příliš tvůrčí hra. Bráníme se tak přemíře betlů.

  • durcha hraje aktér buď „sám“ nebo s „chytrým“, přičemž chytrého lze oznámit

  • forhont (hráč A) zůstává zachován (vynáší), rozdává a začíná licitovat zadák (hráč D), pokud hráč A nemá drží licitaci hráč B, popř. hráč C. Pokud hráč A (hráč B) drží licitaci a zadák skončí musí následující hráč (hráč B, popř. C) licitovat vyšší hru atd.


Zatím není stanoveno žádné pravidlo o rozdávaní karet (po1, po 2, po3, po 4 nebo střídavě). Rozdávající si sám volí postup. Zdaleka se nepotvrzuje pověra, že „nebudou hry“ bude-li se míchat, spíše naopak. Pestřejší rozložení karet často evokuje flekování či točení. Tzv. „ložené“ (ukazovací hry) jsou snad finančně zajímavější, ale pro tvůrčí hru nejsou vůbec přínosem. Kdo se zajímá alespoň trochu o dění při karetních hrách ve světě, sezná, že na prestižních turnajích (bridž, skat) je nemíchání karet naprosto nemyslitelné.


Čtyřka“ má poněkud odlišný ráz než ostatní mariáše. Je zde jen osm zdvihů, nutno hrát velmi racionálně. Jedna chybička se těžko napravuje; účinné bývají vtipné netradiční výnosy (zejména při stovkách, flekovaných na 2 – 3 esa s jedním malým trumfem nebo i bez něj. Pozornému hráči však hodně napoví co kdo licitoval, kde skončil apod. Soustředěnost je tu ovšem samozřejmostí, ošemetné je tu např. „šintování“, říká se, že alfou a omegou je zde více než jinde „počítat do osmi“, ale to každý zkušený hráč jistě zná a uplatňuje.Darem je mít ten správný čich, odhad a ovšem ta trocha štěstí, která mnohdy rozhoduje. Ale stále je to jen hra a potěšení z  ní.

Navrhnout pevná pravidla a případně i prémiový systém bude jistě úkolem komise několika nadšenců a znalců, bude-li vůle ji vyvolat a dále zapracovat na sjednocení pravidel pro celou ČR.


Vladimír Šubrt



Mariánské Lázně

Srpen 2004



Něco o námi hraných 2x7 (chodíme hrát každý čtvrtek cca 4 hodiny). Tato hra se někdy nezahraje vůbec a někdy se zase hraje asi tak 4 – 5x za večer a z toho asi třetina úspěšně. Máme navíc zavedenu zvláštnost, že pokud nikdo z hráčů nezvolí žádnou barvu, platí všichni 1,- Kč do pinky, která někdy narůstá velmi úctyhodně a kterou mají šanci si rozebrat úspěšní aktéři hry 2x7 jako prémiový bonus .

Nedávno pinka dosáhla výše 60,- Kč a i když se o ni bojovalo po dva hrací večery při několika hrách 2x7, ale vždy neúspěšně. Nakonec se ozval Karim: zelená kulová s esem zeleným na výnosu (měl v tumfech 7, 10, K, E a v pomocných 7, 10, Sp, E). Krátké přemýšlení u Vládi Šubrta a schválení hry. Všichni čekali, kde se objeví eso, ale ten lakomeček Karim to riskl sám, esem trumfl v prvním štychu, ostatní měli trumfy i pomocné rozdělené a Karim měl sedmy za 84,- Kč v kapse (60 + 3x8).

S končícím večerem se od Karima opět ozvalo zelená-červená s esem zeleným, neměl výnos, ale 4 a 4 (trumfy 7, 8, 9, filek a pomocné 7, 9, 10, filek. Dobrá, dobrá, forhont se začal kroutit (měl v trumfech 10, K, E a v pomocných 8 K E), trumfl esem, u přísedících vypadl trumfový spodek, zahrál pomocné E, vypadl i spodek pomocný a se slovy „to nejde“ zahrál pomocnou 8. Pak už to opravdu nešlo. Ale ihned byl pokárán, protože i tato karta byla vyhrávající. 3x trumf, pomocné E, pomocným králem pustit aktéra do štychu a ten pak je pánem.

Tady vidíte, že je tato čtyřka velmi tvořivá hra.


Karim